Helt plötsligt var det fredag och efter en lång och mysig frukost i Kattas lada så styrde vi kosan mot Fjätfallen för en dagsutflykt. Till en början så var det jag, Rania, Katta och Katarina (som anlände till Särna kvällen innan) och vi var alla peppade på en dag ute i naturen. Vi hann fota lite och gå en kort promenad innan vi fick sällskap av Dryden som hade startat tidigt på morgonen för att köra samma väg som jag och Rania körde två dagar innan. Östersund via Flatruet till Särna.
Han fick också möta renarna där uppe på fjället och han har skrivit så fint om det på sin blogg. Han anlände till Fjätfallen lagom till att det började bli dags för att tända elden och värma våra mackor i grilljärnet – verkligen bra timing. Så himla mysigt och så gott! Och verkligen en dag att minnas länge. Jag älskar att göra utflykter till vattenfall och Fjätfallen gjorde mig inte besviken.
Katarina har också skrivit väldigt fint om dagen och om allemansrätten som vi är så bortskämda med här i Sverige. ”Det här är ingen uppmaning om att du ska göra något särskilt, bara en kärleksförklaring till allemansrätten. En självklarhet för oss svenskar. Låt det fortsatt vara så.”
Läs mer: Få naturen serverad på ett silverfat – om allemansrätten vi alla tar för given
Hitta till Fjätfallen: Åk vägen mot Sveg från Särna och ca 3 km från Särna så finns en skylt på högersidan där det står ”Fjätfallet”. Sväng höger där och följ skyltning. Parkera där vägen tar slut och följ stigen ner mot vattnet. Där hittar du forsen och alla dess många olika fall.

Alla sprids ut för att hitta den där unika platsen att fotografera från.

Utflykter till vattenfall är det bästa.

Jag började med att fotografera med lång slutartid och ND-filter.

Helt plötsligt så hade Katarina klättrat upp på stenarna precis vid fallet.

Där står hon och blickar ut över det forsande vattnet och över den vackra skogen.

Katarina.

Vi lämnar forsen för en stund för att utforska en annan del av området.

Det var mysig skog att gå runt i – det luktade fräscht och väldigt mycket skog.

Kameran gick varm även idag, dock blev det inte alls så många bilder som jag trodde.

Fjätfallen.

Katta njuter av utsikten över Fjätfallet.

Katarina lufsar runt i skogen.

Rania hittade en käpp.

Det blev många bilder på Rania idag.

Förmodligen för att hon hittade den där käppen, som alla ville fota.

Rania hade även med sig Lemmelkaffe från Gällivare.

Katarina hittade en kaffepanna!

Nedre Fjätfallet – också väldigt fint.

En stuga, med perfekt läge vid det forsande vattnet.

Rania fixade elden.

Dags att koka kaffe.

Lemmelkaffe “inte sova bara kaffe”

Så mysigt med eld.

Det är så roligt att fota eld.

Dags för varma mackor!

Katta hade bästa grilljärnet.

Det är bra med Lifeproof-skal till telefonen när man är ute i naturen.

Min fina vattenflaska från Sqrtn, ett företag från Jämtland.

Dags att åka hem efter en härlig dag vid Fjätfallet.
8 Comments
LinizTravel
oktober 9, 2017 at 11:25 e mAlltså wow jag har ju rötter i Särna. Min farmor har flera hus där och jag var ofta där när jag var liten. Nu längtar jag tills jag ska visa mina barn Särna . Vi funderar faktiskt på att fira nyår där. Fina bilder!!!! Kramar
Helena
oktober 11, 2017 at 9:12 e mNä, har du? Va roligt! Blir ju lite avis på din farmor där, skulle gärna ha ett hus där 🙂 Förstår verkligen att du längtar tills du får visa dina barn ditt Särna 🙂 Låter kul med nyår där!! Och tack!
Felicia
oktober 11, 2017 at 3:35 f munderbara bilder
Helena
oktober 11, 2017 at 9:12 e mTack Felicia!
Katarina
oktober 14, 2017 at 2:57 e mSå himla roligt när jag hittar kaffekanan. Skrattar när jag ser min egna min. herregud.
Helena
oktober 23, 2017 at 7:30 e mHaha ja, du var ju helt lyrisk över den 🙂
Katta Bucketlife
oktober 14, 2017 at 11:03 e mSaknar er ju! Det är sån jäkla lyx att ha ett gäng likasinnade här att gå på strövtåg ihop med! Blev väldigt sugen på att fota med långa slutartider igen, så fina bilder!
Helena
oktober 23, 2017 at 7:31 e mSaknar dig med! Vill bara ta nycklarna och sätta mig i bilen och åka tillbaka till dig varje gång jag ser bilderna därifrån! Skapligt jobbigt när jag ska redigera 😉 Jag har inte fotat med långa slutartider mycket alls under det senaste året men det är ju så himla roligt så ska försöka börja med det igen.