En ny lista om resor; längsta, högsta, största och bästa

Äntligen dags för en ny reselista!

Denna hittade jag hos Freedom Travel och tänkte att det vore väl kul att haka på.
Det var ju ett tag sen sist. Så, vi kör väl igång direkt!

Längsta flygresan

Här kvalar resan till Australien in utan problem. Minns inte exakt hur lång tid den tog, men resan till Melbourne gick via London, Tokyo, Bangkok (här blev det ca en månads stopp) och Sydney.

Hemresan var lite smidigare med endast en mellanlandning i Bangkok. Dock en ganska lång mellanlandning så totalt tog det nog över 30 timmar att komma hem. Jag minns inte exakt, men jag minns att jag var så trött när jag landade på Arlanda och hade en fyra timmars tågresa kvar.

Inte det flygplanet jag reste till Australien med..

Längsta tågresan

Den här frågan var enkel. Resan med Indian Pacific från Perth till Adelaide som tog 3 dagar och 2 nätter. Enda stoppet var en kort bensträckare i Cook. Totalt ca 270 mil. Jag började resan med sittplats men kände ganska snart att jag ville uppgradera mig till en egen hytt. Att sova en natt sittandes går väl an, men två kändes alldeles för jobbigt.

När jag var framme i Adelaide så valde jag dock att fortsätta vidare till Sydney, med några dagars stopp i Broken Hill. Men det kanske inte räknas när det inte är helt sammanhängande?

Längsta roadtripen

Det måste vara roadtrippen i USA som jag gjorde under 2019. Först fyra veckor tillsammans med familjen i en stor husbil, och sen tre veckor på egen hand. Colorado, South Dakota, North Dakota, Wyoming, Montana och Idaho fick jag uppleva under den roadtripen. Längtar tillbaka!

Antal mil? Bra fråga. Minns inte exakt. Kanske runt 1000 mil totalt.

Längsta vandringen

Den längsta sammanhängande vandringen jag har gjort är fjällvandringen i nationalparken Padjelanta.

Högsta bergstoppen

Europa: Gornergrat i Schweiz vinner med sina 3100 meter. Här har jag varit två gånger och det var lika vacker utsikt båda gångerna, om än väldigt blåsigt. Det går att åka upp med Gornergrat Express om du inte vill vandra upp och härifrån har du perfekt utsikt över Matterhorn.

USA: Glacier Point i Yosemite med sina 2,199 m över havet. Här uppe finns en helt fantastisk utsikt över Yosemite Valley och en perfekt plats att njuta av soluppgång eller solnedgång.

Högsta byggnaden

Empire State Building i New York. Utsiktsplatsen på den berömda skyskrapan ligger på den 86:e våningen och är 320 meter hög och är den högsta byggnaden som jag varit uppe på.

Empire State Building i New York (fotot är taget från Top of the Rock-byggnaden)

Högsta vattenfallet

Sverige: Njupeskärs vattenfall i som ligger i nationalparken Fulufjället är det högsta vattenfallet som jag har besökt i Sverige. Njupeskärs fallhöjd är 70 meter och hela fallet är 93 meter högt.

Utomlands: Yosemite Falls med sina imponerande 739 meter. Detta vattenfall hittar du i Yosemite National Park i Kalifornien och det är det högsta uppmätta vattenfallet i Nordamerika.

Största staden

Enligt Wikipedia’s lista över världens 50 folkrikaste städer så hamnar Manila på plats 6 och är alltså den största staden jag har besökt. Andra stora städer som kvalade in på den listan som jag också har besökt är; New York, Bangkok, London, Kuala Lumpur och Chicago.

Manila, Filippinerna

Största eventet

Sverige: Det måste vara när Taylor Swift kom till Sverige med The Eras Tour och slog publikrekordet på Friends Arena under 2024, med 60 243 personer i publiken. Helt fantastiskt!!

Utomlands: CMA Fest i Nashville under 2016 då 88,500 personer deltog i festligheterna varje dag. Jag hittar ingen officiell siffra på hur många som gick på kvällskonserterna på Nissan Stadium, men det finns sittplats för 69 143 personer och eventet var slutsålt alla kvällar.

Taylor Swift, The Eras Tour, Friends Arena, Stockholm

Största fartyget

Norwegian Encore! Jag blev bjuden att följa med på invigningskryssningen av fartyget och åkte mellan Tyskland och England under två dagar. Hade gärna åkt med en hel vecka då det var en häftig upplevelse.

Norwegian Encore

Största grottan

Jag har inte besökt så många grottor i mitt liv, men kanske Lummelundagrottan på Gotland.
I skrivande stund så är det åtminstone den enda jag kan komma på att jag har besökt.

Bästa landet

Det känns alldeles för svårt att bara välja ett land, så jag väljer två. Australien och USA. Båda länderna erbjuder så oerhört mycket att se och göra att det känns som att det krävs en hel livstid för att verkligen hinna med att uppleva allting. Jag vet i alla fall att jag inte är i närheten av klar.

Bästa maten

Den svåraste frågan då svaret kan variera beroende på stunden. Men just nu svarar jag skaldjurspasta. Framförallt den som jag åt på en restaurang nånstans i Lettland. Jag kommer varken ihåg namn eller ort utan att kolla igenom arkivet, men jag minns den fortfarande som en av de allra bästa jag ätit.

Eller pannkaksfrukosten på Ungurmuiza Manor, också i Lettland. Jag minns inte om det var pannkakorna i sig som var det bästa, utan kanske hela kombinationen med att sitta ute i solskenet,
på landet, med vinden i håret och bara njuta av pannkakor med grädde och jordgubbar.

Frukost på Ungurmuiza Manor

Bästa äventyret

En till svår fråga. Hur kan man välja bara ett bästa äventyr? Alla äventyr är ju bra på sitt egna sätt.
Jag fuskar lite här och väljer två av mina bästa äventyr. Ska skynda mig att skriva ner dessa två så jag inte hinner fundera för mycket för då finns det risk att jag kommer på fler…

Soluppgången vid Uluru i Australien
Att få vakna upp och se solens strålar sakta färga den röda klippan är nåt jag aldrig glömmer. Det var den sista dagen på en tre dagars upplevelse i outbacken där vi övernattade i swags under stjärnorna.

Första gången jag fick uppleva Yosemite
Vi anlände till campingen inne i nationalparken under kvällen och det hade redan hunnit bli mörkt ute. Det var så härligt att få vakna upp inne i nationalparken och direkt få uppleva känslan av att möta alla vyer jag bara sett på bild tidigare i verkligheten.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *